Toyota – japońskie samochody z napędem hybrydowym

Obecnie Toyota kojarzy się z produkcją samochodów hybrydowych. To właśnie model Toyota Prius jest najpopularniejszym autem z napędem hybrydowym na świecie. Firma zaprezentowała po raz pierwszy swoją hybrydę w 1997 roku. Początki nie należały do najłatwiejszych, ponieważ traktowano Priusa jako dziwaczny model. Z biegiem lat nastawienie zupełnie się zmieniło i zaczęto doceniać hybrydę. Napędy hybrydowe zyskują coraz większą popularność.

Toyota jako pierwsza zaczęła seryjną produkcję samochodów hybrydowych, co sprawiło, że stała się największym producentem takich pojazdów. Prototyp samochodu hybrydowego zaprezentowano w 1996 roku, a gotowy model pokazano rok później. Podstawą do stworzenia Toyoty Prius był Yaris Sedan. Pod koniec 2000 roku Prius trafił do Europy, a w Polsce pojawił się w 2001 roku. Tradycyjny model hybrydowy Toyoty osiąga najlepsze wyniki w sprzedaży w Japonii oraz USA. Także Europejczycy kupują coraz więcej hybryd.

Samochody hybrydowe oferują niskie zużycie paliwa, wolniejsze zużywanie klocków hamulcowych oraz brak ewentualnych części awaryjnych.