Opony – nie lekceważ ich

Rzeczą, która sporej rzeszy kierowców zbyt łatwo umyka jest stan opon. Stanowią one bardzo ważny element każdego samochodu, ponieważ mają bezpośrednią styczność z jezdnią i stanowią de facto jedyną powierzchnię nośną dla pojazdu. Wspominaliśmy wcześniej, że każde auto stanowi sieć naczyń połączonych – i dokładnie tak jest.

Możemy mieć w pełni sprawne wszystkie układy, ale jeśli zabraknie opon, maszyna nie ma szansy ruszyć z miejsca. Opony są bardzo ważne, ponieważ zapewniają przyczepność na drodze. Ta zależy w największym stopniu od struktury i stanu bieżnika.

Tak jak chodząc po ulicach ścieramy podeszwę buta, tak jeżdżąc autem stopniowo ścieramy bieżnik. But z gładką podeszwą nie ma praktycznie żadnej przyczepności, co odczujemy szczególnie zimą. Z kolei łysa opona również jej nie ma – gdy droga jest oblodzona skutki mogą być tragiczne.

Stąd warto zmieniać opony regularnie i nie liczyć na to, że jakoś się uda. W czasie przeglądu wyeksploatowana opona na pewno zostanie wskazana jako element do wymiany.