Ogumienie letnie i zimowe

Zostajemy jeszcze przez chwilę w temacie opon, bo to temat równie istotny, co przez wielu kierowców traktowany jako kwestia drugorzędna. Najwięcej problemów jest z uświadomieniem części użytkowników aut, że rodzaj aktualnie używanej opony ma znaczenie. Raz jeszcze użyjemy porównania z obuwiem.

Latem nosimy buty lekkie i przewiewne, z miękką i gładką podeszwą. Nie musimy bowiem obawiać się niskich temperatur ani oblodzenia. Z kolei but zimowy jest cięższy, ocieplany i posiada specjalną strukturę podeszwy, która minimalizuje ryzyko poślizgu.

Opony letnie i zimowe również wyglądają inaczej. Mają inną twardość i strukturę bieżnika. Są dostosowane do pory roku, której są dedykowane.

Gdy będziemy na przeglądzie technicznym, to fachowcy na pewno zwrócą uwagę nie tylko na stopień zużycia ogumienia, ale również na to, czy jest ono dostosowane do aury. Są kierowcy, którzy beztrosko jeżdżą cały rok na jednym typie opon, co w dziesięciu przypadkach może ujść płazem, ale za jedenastym spowodować poważne problemy.