Krótko o historii gitary

Do dzisiaj uznaje się gitarę za najpopularniejszy instrumenty muzyczny. Rozwój gitary klasyczna dał początek gitarze akustycznej i elektrycznej.

Podaje się, że historia gitary zaczęła się na Bliskim Wschodzie, jeszcze w czasach starożytnych. To właśnie wtedy pojawiły się pierwsze szarpane instrumenty strunowe kształtem przypominające gitarę.

Zawodowi greccy poeci i muzycy grali na instrumencie nazywanym kitarą. Mówi się także o dużym wpływie na gitarę różnego rodzaju lutni – instrumentów arabskich, które dziś uważa się za poprzedników gitary.

Jednak najprawdopodobniej gitara ma korzenie hiszpańskie, ponieważ to właśnie tam w X wieku wprowadzono do języka nazwę guitarra, aby nazwać instrumenty przywiezione przez Maurów. W średniowieczu naprzemiennie cieszyły się popularnością gitary o trzech, czterech i pięciu strunach.

Kolebką rozwoju i budownictwa gitar w XVII wieku były Włochy, a wiek później wykonawstwem gitar zaczęli trudnić się Hiszpanie. Gitara z XVIII wieku w dużym stopniu wizualnie przypomina tę, którą znamy.