Jak przygotować dziecko do przedszkola?

Prędzej czy później, przyjdzie taki moment, że dziecko będzie musiało pójść do przedszkola. W większości przypadków nie jest to łatwe przeżycie, ponieważ dzieci przyzwyczajone do obecności kogoś bliskiego, mogą się obawiać nowego środowiska. Nowe miejsce, nowe panie, nowe dzieci i zupełnie inny tryb życia, mogą spowodować, że dziecko będzie się buntowało przed chodzeniem do przedszkola, a codzienny płacz, nie będzie łatwym przeżyciem ani dla niego, ani dla rodziców. Czy można więc coś zrobić, aby ułatwić dziecku start w przedszkolne życie?

Zachwalajmy ale nie okłamujmy

Przede wszystkim, jeżeli tylko jest taka możliwość, to starajmy się z dzieckiem chodzić na drzwi otwarte, a także na różnego rodzaju spotkania integracyjne. Trwają one zazwyczaj kilka godzin, a rodzic może być przy dziecku, dzięki czemu przyzwyczaja się ono do nowego środowiska, wiedząc że w razie czego obok jest ktoś bliski.

Ważne jest także to, abyśmy pokazywali dziecku plusy chodzenia do przedszkola: nowi koledzy, nowe zabawki, nowe panie, zabawy, gry, nowe piosenki. Jeżeli ktoś będzie pytał dziecko, czy nie będzie tęskniło za mamą, warto od razu przerywać taką rozmowę, mówiąc że nie ma co tęsknić, bo mama popołudniu przyjdzie. Kategorycznie nie wolno mówić dziecku, że mama będzie tęsknić, mama będzie płakać, bo wówczas dziecko będzie miało poczucie, że wysyłamy je do złego miejsca, skoro mama z tego powodu będzie płakać, więc ono też powinno. Nie wolno też dziecka okłamywać, jeżeli wiemy, że nie przyjdziemy po nie wcześniej niż zwykle, to nie można mu tego obiecać, bo dziecko wówczas będzie zawiedzione. To na ile dziecko zaaklimatyzuje się w przedszkolu i jak szybko to nastąpi, będzie w dużej mierze zależało od postawy rodziców.

Jeśli oni pokażą, że to fajne i ciekawe miejsce, to dziecko też tak będzie postrzegało przedszkole dąbrowa.