Dom czy mieszkanie?

Decydując się na kupno nieruchomości musimy bardzo starannie przemyśleć tę decyzję, ponieważ w przypadku większości osób to największy wydatek w ich życiu. Brać pod uwagę należy nie tylko zdolność kredytową, ale przede wszystkim metraż nieruchomości mieszkalnej, a także lokalizację. Tańsze domy i mieszkania są na obrzeżach miast, a najtańsze nieruchomości są znacznie oddalone od centrum.

Powodem takiej różnicy w cenie są koszty pozyskania gruntu pod zabudowę. Niezależnie od tego czy budujemy się sami czy korzystamy z oferty dewelopera powinniśmy uwzględniać koszty działki, które w wielu przypadkach są porównywalne z ceną mieszkania. Pomimo, iż własny dom stanowi swoisty prestiż i daje nam niezależność, to musimy uwzględnić parę wad takiego rozwiązania.

Deweloperzy zazwyczaj koncentrują się na budowie mieszkań w atrakcyjnych lokalizacjach, a bardzo rzadko inwestują w budowę domów, zwłaszcza tych wolnostojących. Chcąc mieć taki dom będziemy obarczeni masą obowiązków, tj. uzyskaniem wszystkich stosownych pozwoleń na budowę, załatwienie dostępu do mediów (co nie zawsze jest łatwe i bezproblemowe), a także we własnym zakresie zlecamy budowę domu konkretnej firmie lub sami szukamy ekipy budowlanej.

Niejednokrotnie obowiązki te przerastają osoby niedoświadczone i zamiast wymarzonego domu grzęzną pod naporem papierkowej roboty. Z tego powodu wygodniej wybrać nieruchomość z oferty dewelopera. Mieszkania są aktualnie nieco tańsze niż domy, a do tego zyskamy lepszą lokalizację.